Panik Barlı Yangın Kapısı

Panik bar, özel bir kilit sistemidir. Yani, yangın kapısı üzerinde bulunan bir kapı koludur. Acil çıkış kapılarında kullanılır ve oldukça önemlidir. Herhangi bir yangın veya tehlike anında, saniyelerin dahi önemli olduğu o anda, çok daha kısa sürede tahliye imkanı sunar. Tehlike anında can havliyle herkes aynı tarafa, acil çıkış kapısına yöneleceğinden kapı önünde izdiham oluşabilir ve bu durum daha fazla kayıplara sebep olabilir. Ancak panik barlı yangın kapısı bulunursa eğer, izdihama mahal vermeden maddi manevi kayıpların önüne geçilebilir.

 Öncelikle hayat kurtarılmasını amaçlayan yangın kapılarının, kolay bir şekilde açılması çok önemlidir. Panik barlı yangın kapısı da içeriden kolayca açılıp çıkmayı sağlar, ancak dışarıdan açılamaz. Bu durum ise çok daha mantıklıdır ki, hırsızlar genel olarak yangın kapılarından girmeyi denemektedirler. Böylece yaşanacak olumsuz durumlarında önüne geçilmiş olmaktadır. Panik barlı yangın kapısında, tek bir kolu kolay bir şekilde indirerek kapı rahat bir şekilde açılır. Kapı önünde yığılmalar ortadan kalkmış olur. Panik barlı yangın kapısında kapı içeriye değil de dışarıya açılmaktadır. Bütün yangın kapılarında olduğu gibi panik barlı kapılar da, alevden ve zehirli dumandan koruma amaçlıdır. Panik barlı kapı normal kapılara göre daha kullanışlı, daha elverişli ve güvenilir olmaktadır.

 Hem kendinin hem de sevdiklerinin hayatına değer veren kişilerin mutlaka panik bar kullanması gerekir. Panik bar, hem tek kanatlı hem de çift kanatlı yangın kapılarına takılabilir.